خرید ملک در ترکیه

خرید ملک در ترکیه

چرا خرید ملک در ترکیه؟

طی سال‌های اخیر، میزان خرید خانه و ملک در کشور ترکیه توسط اتباع خارجی افزایش چشمگیری داشته است. بسیاری از افراد به ‌قصد سرمایه‌گذاری، تحصیل، مهاجرت و زندگی در ترکیه، در همان ابتدای مسیر به دنبال خانه‌ای برای سکونت هستند.

بسیاری از ایرانیان ، کشور ترکیه را برای مهاجرت و زندگی انتخاب می‌کنند. نکته مهمی که در این باره باید بدانید این است که اولین قدم برای زندگی و مهاجرت به ترکیه، پیداکردن ملکی مناسب برای خرید یا اجاره است. اما اکثر افراد خرید خانه را برای زندگی در ترکیه به اجاره کردن آن ترجیح می‌دهند.

اما چرا بسیاری از افراد ترکیه را برای مهاجرت و خرید خانه انتخاب می‌کنند؟

هزینه خرید خانه و هزینه‌های زندگی در ترکیه چقدر است؟

آیا می‌شود با خرید ملک در ترکیه سرمایه‌گذاری کرد؟

در ادامه این مطلب به بررسی شرایط خرید خانه در ترکیه، مراحل و مدارک آن می‌پردازیم و همچنین به پرسش‌های مطرح شده پاسخ می‌دهیم

 
 
 
خرید ملک در ترکیه

حداقل سرمایه مورد نیاز برای خرید ملک در ترکیه

میزان سرمایه لازم برای خرید ملک در ترکیه به عوامل زیادی بستگی دارد. از جمله این موارد می‌توان به متراژ ملک، منطقه واقع شده و سن بنا اشاره کرد. اما به طور میانگین و با توجه‌ به قیمت‌هایی که به آن‌ها اشاره شد، حداقل سرمایه لازم برای خرید ملک در ترکیه حدود 200 هزار لیر به بالا است، هر چند که برای یک سرمایه گذاری مناسب بهتر است ملکی به ارزش حداقل 300 تا 400 هزار لیر خریداری کنید.

مزایای مهاجرت به ترکیه

از جمله مزایای مهاجرت به کشور ترکیه، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

پایین ترهزینه‌های جاری در ترکیه نسبت به کشورهای اروپایی

کیفیت بالای محصولات مورد نیاز روزمره

مراکز تفریحی، سرگرمی و گردشگری جذاب در ترکیه

تنوع خانه‌ها از نوع آپارتمان، ویلایی، مجتمعی و ساحلی

امکان پرداخت قسطی مبلغ خانه هم‌ زمان با به نام بودن سند خانه

استفاده ازیکی از بهترین سیستم های حمل‌ونقل

فرصت‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری کسب‌وکار در ترکیه

ثبات اقتصادی و تضمین سرمایه‌گذاری در ترکیه

واجدین شرایط خرید ملک در ترکیه

برای خرید ملک در ترکیه، خریدار باید تابعیت یکی از کشورهای مجاز به خرید خانه در ترکیه را داشته باشد. شهروندان و سرمایه‌گذاران ایرانی، جزو افراد مجاز برای خرید ملک در ترکیه به شمار می‌آیند.

قانون اعطای تابعیت ترکیه در سال ۲۰۱۸ اصلاح و تغییراتی در آن ایجاد شد.پس از ایجاد این تغییرات، تعداد متقاضیان خرید ملک در ترکیه رو به افزایش رفت. تا قبل از این تغییرات، خرید خانه در ترکیه به منظور اخذ شهروندی با مبلغ بیشتر از یک میلیون دلار انجام می‌شد. اما پس از شکل‌گیری این تغییرات، افراد سرمایه‌گذار خارجی می‌توانند با مبلغ ۲۵۰ هزار دلار، اقدام به خرید ملک در ترکیه و اخذ شهروندی ترکیه نمایند.

کلیه اشخاص حقیقی خارجی، می‌توانند تا ۳۰ هکتار از یک ملک در ترکیه را خریداری کنند. نکته قابل ‌توجه در این مورد این است که اتباع خارجی در ترکیه اجازه خرید خانه در مناطق نظامی و امنیتی ترکیه را ندارند.

نکته دیگر آن که طبق قانونی که توسط اداره کل ثبت ‌اسناد و وزارت امور خارجه ترکیه صادر شده است، افراد خارجی که کشور آن‌ها دارای مرز مشترک با ترکیه است، اجازه خرید ملک در استان‌های مرزی کشورشان را ندارند. به طور مثال، استان‌های حکاری، وان، ایغدیر و آغری برای ایرانیان و یا شهر آرتوین برای اتباع کشور گرجستان ممنوع به شمار می‌آید.

شرایط دریافت تابعیت از طریف خرید ملک در ترکیه

با توجه ‌به نکاتی که ذکر شد، از شرایط خرید خانه در ترکیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- خرید یک یا چند خانه جمعاً به ارزش حداقل ۲۵۰ هزار دلار آمریکا در مناطقی که توسط دولت ترکیه تعیین شده باشد

۲- عدم فروش به مدت ۳ سال

۳- درخواست اخذ اقامت و تابعیت ترکیه از طریق خرید ملک و تکمیل فرم‌های لازم

۴- ارائه پاسپورت و سندی مبنی ‌بر تعیین تابعیت سرمایه‌گذار

۵- ارائه سند و شهودی مبنی ‌بر تعیین وضعیت مدنی فرد سرمایه‌گذار

۶- ارائه رسیدی که پرداخت مالیات فرد به دولت ترکیه را ثابت کند.

خرید ملک در ترکیه، اجازه کار را برای شما صادر نمی‌کند. اما در صورتی‌ که شغل مناسبی پیدا کنید، می‌توانید اجازه کار را نیز دریافت کنید. هر فردی با هر روشی که اقامت کشور ترکیه را دریافت کرده است، باید جهت کارکردن در این کشور، از اداره کار و امور اجتماعی ترکیه، اجازه کار دریافت کند

دو روش برای دریافت اجازه کار در ترکیه وجود دارد:

۱- استخدام رسمی فرد توسط یک کارفرمای ترک و بیمه شدن به‌صورت ماهانه: در این روش شما می‌توانید به همراه مدارک استخدام خود به اداره کار و امور اجتماعی ترکیه مراجعه کرده و اجازه کار خود را دریافت کنید.

۲- ثبت شرکت: از طریق این روش شما می‌توانید به‌ عنوان مالک آن شرکت به اداره کار و امور اجتماعی کشور ترکیه مراجعه کرده و اجازه کار را دریافت کنید.

آیا می‌توان ملک خریداری شده در ترکیه را اجاره داد؟

اگر بتوانید مراحل خرید ملک را به ‌درستی طی کنید و املاک باارزش را در ترکیه خریداری کنید، با اجاره دادن ملک خود می‌توانید سود زیادی به دست آورید. مهم‌ترین موضوعی که در زمان اجاره دادن خانه در ترکیه باید بدانید، اطلاع از قوانین اجاره ملک در ترکیه است.

اگر از قوانین مربوط به اجاره خانه در ترکیه اطلاع داشته باشید و به ‌درستی مراحل آن را طی کنید، اجاره خانه در ترکیه، بهترین راه سرمایه‌گذاری در این کشور است. به دلیل این‌ که نرخ اجاره خانه در ترکیه نسبت به ایران بسیار بیشتر است و سرمایه شما در اقتصاد پویا و روبه‌رشد ترکیه تبدیل به ملک شده است.

میزان سودی که از اجاره ملک خریداری شده در ترکیه نصیب شما می‌شود، به شرایط و عوامل مختلفی بستگی دارد. به طور مثال، موقعیت و شهری که ملک را در آن خریداری کرده‌اید، می‌تواند در میزان اجاره دریافتی تأثیرگذار باشد. مثلاً اگر در تفریحگاه‌های ساحلی باشد، مسلماً میزان اجاره نسبت به مناطق دیگر بیشتر است.

تمدید اقامت ترکیه به‌ واسطه خرید ملک

از جمله شرایط تمدید اقامت ترکیه از طریق خرید ملک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

احراز مالکیت ملک

اقامت در ترکیه حداقل دو هفته در هر سال

عدم ارتکاب به جرایم کیفری در ترکیه یا ایران

به‌ طور کلی، کشور ترکیه یکی از گزینه‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک است. به دلیل این‌ که با مقداری سرمایه و ظرف مدت کمی قادر به اخذ پاسپورت یک کشور اروپایی خواهید شد. علاوه بر این، می‌توانید از کشور ترکیه به‌ عنوان یک سکوی پرتاب برای مهاجرت و اقامت در کشورهای اروپایی استفاده کنید.

جهت ارائه مشاوره برای یک سرمایه گذاری سودآور و مطمئن با مشاوران ما تماس بگیرید.

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

خانه
منو