کشور دانمارک

کشور دانمارک

دانمارک کشوری در جنوب ناحیه اسکاندیناوی است و ازسمت جنوب با کشور آلمان داری مرز خاکی است. پلی دریایی به نام پل اورسوند، این کشور را به سوئد متصل می‌کند که طولانی‌ترین پل جاده‌ای و ریلی اروپا است. به دلیل شمار زیاد جزایر، دانمارک دارای خط طولانی ساحلی به درازای ۷٫۴۱۳ کیلومتر است. بیشتر نقاط دانمارک در نزدیکی ساحل دریا قرار دارند و بخش اعظم خاک کشور دانمارک را زمین‌های کشاورزی تشکیل می‌دهند. جمعیت این کشور ۵٫۵ میلیون نفر، پایتخت آن کپنهاگ و و زبان رسمی آن دانمارکی و واحد پول آن نیز کرون می باشد.

علی رغم قرار گرفتن در شمال اروپا، آب و هوای دانمارک تقریبا معتدل می‌باشد. این اعتدال به دلیل وزش بادهای دریایی می‌باشد که به طور کامل این کشور را احاطه نموده‌اند. نبود کوهستان و مسطح بودن این منطقه از جمله دلایلی است که باعث رواج فرهنگ دوچرخه سواری در دانمارک شده است.. بیش از ۵۰ درصد از مردم کپنهاگ مسیر خانه به محل کار و برعکس را با دوچرخه می‌پیمایند.

 چرا دانمارکی ها شادترین مردمان جهان هستند؟

دانمارک از زوایای بسیاری یکی از بهترین کشورهای جهان محسوب می شود. دولت دانمارک از لحاظ تامین رفاه برای شهروندان خود، برقراری صلح و آرامش و از نظر کم بودن اختلاف درآمد مردم، در رتبه اول در جهان قرار دارد.همچنین از نظر درآمد سرانه در رتبه هفتم جهان قرار دارد و در بررسی‌های سالانه، مردم آن مکرراً به عنوان «راضی‌ترین» مردم جهان اعلام شده اند. همچنین این کشور دارای عنوان کمترین فساد اداری و مالی در بین کشورهای دنیا می باشد. دارابودن ثروت، تنها معیار بالا بودن سطح شادی و نشاط در کشور دانمارک نیست. یک اقتصاد قوی در کنار امنیت سرمایه گذاری می تواند باعث بالارفتن روحیه عمومی در جامعه شود. بسیاری از مواردی که در جوامع سایر کشورها نگران کننده است، در دانمارک وجود ندارند. برای مثال، خدمات بهداشت و درمان،  تحصیل و نگه داری از سالمندان برای تمامی شهروندان رایگان است.

 

بلژیک

 

بهداشت و درمان در دانمارک

سیستم بهداشت و درمان عمومی دانمارک، پوشش خدمات درمانی همگانی و برابر برای تمام شهروندان فراهم می کند. اکثر معاینات پزشکی و درمان در سیستم بهداشت و درمان در دانمارک رایگان است، اما در برخی از مواردی که باید هزینه هایی را پرداخت کنید. کمک های پزشکی و اقامت در بیمارستان ها رایگان هستند، زیرا آنها از طریق مالیات پرداخت می شوند. دولت مسئول پرداخت هزینه های درمان مربوط به دندان پزشکی تمامی شهروندان زیر 18 سال می باشد. به همین دلیل سعی فراوان می شود تا مردم بهداشت دندان را بیاموزند که پس از 18 سالگی کمترین هزینه را برای جامعه داشته باشند.این طرح بسیار موفق بوده است. مدارس نهایت سعی خود را می کنند تا بهداشت دندان را به دانش آموزان بیاموزند. در دانمارک از دندانپزشک ها نامه ای مبنی بر لزوم مراجعه به افراد می رسد و افراد همه ساله دو بار برای ویزیت به دندانپزشک مراجعه می کنند.

تحصیل و آموزش در دانمارک

اکثر مردم این کشور تحصیل کرده می‌باشند و از نظر سطح فرهنگی در وضعیت فوق‌العاده مطلوبی قرار دارند. تحصیل در دانمارک رایگان و برای کودکان ۷ تا ۱۶ ساله (دوره ابتدایی و سیکل اول متوسطه) اجباری است. روش‌ سرپرستی کودک در دانمارک، حول محور اعتماد بـه کودک می چرخد. دراین کشور کودکان تشویق می شوند کـه بدون دخالت والدین، محیط اطراف خود رابه خوبی بشناسند و آموزش ببینند.

اقتصاد دانمارک

 دانمارک سیستم اقتصادی پیشرفته ای دارد که باعث شده توسط بانک جهانی به عنوان یکی از پردرآمدترین اقتصادهای جهان  شناخته شود. این کشور از نظر سرانه ناخالص داخلی در رتبه ۱۹ قرار می گیرد و از نظر آزادی های اقتصادی و کسب و کار و سرمایه گذاری در وضعیت بسیار مطلوبی به سر می برد. همچنین حق و حقوق کارگران و شاغلان در این کشور به خوبی رعایت می شود و یکی از بهترین کشورهای جهان از نظر رعایت حقوق کارگری است.

کمک های دولتی دانمارک

در ازای پرداخت  مالیات های سنگین ، دولت دانمارک خدمات متعددی را در اختیار شهروندان قرار می دهد. این کمک ها معمولا به دو صورت مستقیم ( واریز به حساب شهروندان) و غیر مستقیم ارائه می شود. در نوع غیر مستقیم دولت این هزینه را به بخش های خدماتی مانند بیمارستان ها، داروخانه ها و … پرداخت میکند تا شهروندان هزینه کمتری را برای دریافت اراقبت های پزشکی و دارو پرداخت کنند. شهرداری ها هم از دیگر بخش هایی هستند که با دراختیار داشتن بخشی از بودجه های دولتی، موظف به ارائه خدمات به شهروندان می باشند.  بعلاوه، هر کودکی که در دانمارک زندگی می کند (دانمارکی یا خارجی دارای مجوز اقامت دائم) مشمول دریافت کمک هزینه دولتی می شود. این هزینه بصورت فصلی به حساب والدین واریز شده و معاف از مالیات می باشد. اگر فردی در شرایطی نباشد که بتواند مخارج خود و خانواده اش را تامین کند – برای مثال در اثر بیماری – می تواند کمک های نقدی بلاعوض از شهرداری بگیرد.  اگر دلیل احتیاج به کمک بلاعوض ، بیکاری باشد، تا ژمانی که کار پیدا شود از کمک های نقدی دولت بهره مند می شود اما این شخص باید همیشه آماده کار باشد. به این محض اینکه شهرداری کاری برایش پیدا کرد، ظرف یک هفته سرکار برود.

0
مساحت (کیلومتر مربع)
0
جمعیت (نفر)
0
تعداد ایرانیان مقیم دانمارک
0
امید به زندگی (درصد)

همه چیز در مورد کشور دانمارک

مهاجرت کادر درمان به دانمارک

  

زندگی در دانمارک

  

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

خانه
منو